Program

Pogovor z umetnicami: Ana Čavić, Ana Likar in Ana Pečar
povezuje: Živa Kleindienst

Ob zaključku trienala EKO 9: Oči v skali vas vabimo na pogovor z umetnicami Ano Čavić, Ano Likar in Ano Pečar, ki ga bo moderirala Živa Kleindienst. Tri prodorne vizualne umetnice različnih generacij, ki delujejo na področjih videa, performativnih praks, zvoka, risbe, pripovedništva, kolaža in drugih vizualnih medijev, bodo predstavile svoje interdisciplinarne umetniške prakse. Skozi pogovore bomo razkrili zakaj in na kakšne načine umetnice pristopajo k temam kot so človekova empatija do narave, mitologija, staroverska verovanja, čarovništvo, zdravilstvo, discipliniranje ženskih teles, odnos sodobne družbe do staranja in različne dediščine naravnega v kontekstu sodobnih razmerij moči. Podrobneje bomo spregovorili o delih vseh treh umetnic, ki so vključena na razstavo Oči v skali, jih umestili v kuratorski okvir razstave, spoznali kaj jim je lastno hkrati pa med njimi vzpostavili povezave.
Po pogovoru z umetnicami bo sledil performans oziroma vizualno-performativna pripovedka Ane Čavić Nit brez konca, I. dejanje.

Program:
19.30 Ana Čavić
19.50 Ana Likar
20.20 Ana Pečar
21.00 Performans / Ana Čavić: Nit brez konca, I. dejanje

Predstavitev in performans Ane Čavić bosta potekala v angleškem jeziku.

Ana Čavić je vizualna umetnica, performerka, pesnica in akademičarka, ki raziskuje “performativno pripovedovanje zgodb”. Deluje v različnih medijih in na različnih področjih, vključno z umetnostjo, literaturo in gledališčem, njena interdisciplinarna praksa pa odraža dosledno ukvarjanje s pripovedovanjem zgodb, tako na papirju kot na odru. Ustvarja dela na papirju, kolaže, papirnate izrezke, umetniške publikacije, digitalne pesniške animacije, interaktivne pesniške objekte in gledališke predstave pripovedovanja zgodb. Doktorirala je iz umetnosti, pri čemer je raziskovala tradicije performativnega pripovedovanja zgodb in zasledovala alternativno zgodovino založništva kot performansa.

Ana Likar (1996) je vizualna umetnica, ki v svoji praksi prepleta ekologijo in delo s protislovji ohranjanja in arhiviranja, pri čemer jo zanima zlasti, kako se skozi pojmovanje naravnega artikulirajo razmerja moči. Najpogosteje ustvarja instalacije, videe in besedila, svoja dela pa je razstavljala mednarodno. Samostojno se je predstavila v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, Ljubljana (2022), Galeriji Miklova hiša, Ribnica (2022), SCCA Ljubljana (2022), Prirodoslovnem muzeju Slovenije, Ljubljana (2022) in Galeriji P74 v Ljubljani (2021), v okviru skupinskih razstav pa na Klima Bienalu na Dunaju (2024), 13. bienalu mladih umetnikov v Muzeju sodobne umetnosti v Skopju (2023), Bienalu mladih v Beogradu (2023) in Muzeju moderne umetnosti mumok na Dunaju (2022). Leta 2021 je diplomirala na dunajski Univerzi uporabnih umetnosti, trenutno pa študij nadaljuje na Univerzi uporabnih znanosti v Frankfurtu. Je prejemnica nagrade skupine OHO (2023).

Ana Pečar je umetnica, katere delo temelji na video podobah neotipljivih, tankočutnih, četudi ekspresivnih prizorov narave. Z izraznimi mediji, ki vključujejo intermedijsko instalacijo, prostorsko intervencijo ter fotografijo, ustvarja kontemplativne prostore, ki umirjajo impulze zunanjega dinamičnega sveta. Navdih črpa iz različnih virov, od dolgih, vizualno močnih prizorov Tarkovskega ali Kurosawe do bogastva avtohtonega načina bivanja. Zanima jo moč spokojnosti. Raziskuje dediščine, ki so se preko ustnega izročila ohranile v odmaknjenih predelih sveta, ter krogotok med elementi, naravnimi cikli, živalmi, rastlinami in človekom. Na ta način poskuša relativizirati brezpogojni sistem vrednot, v katerem smo se znašli.

22. avgust 2024, 19.30
Stari sanatorij, Tyrševa 19
Trienale 
umetnost
in okolje
EKO 9 Oči v skali je del projekta EMPACT | Sočutje in trajnost, ki ga sofinancira Evropska komisija Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.