Program

Pretekli dogodki

26. april 2024, 19.00
UGM Kabinet, Strossmayerjeva 6

Razstava Marine Caneve

Otvoritev razstave del italijanske umetnice Marine Caneve, ki se predstavlja z razstavo Na tla med živali. Umetnica raziskuje protislovnosti človekove dominacije nad naravo, in napetosti, ki izhajajo iz njegovega odnosa z živalmi. Izhodišče projekta je študija o mreži ekoloških koridorjev, ki jih podpira Evropska unija v sklopu projekta Natura 2000, ki je namenjen ohranjanju favne, flore in biotske raznovrstnosti.

2. junij 2024, 17.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Od starega sanatorija do Hudičevih skal

Naša okolica je prepletena z zgodbami o nenavadnem, če že ne nadnaravnem. Z njimi je človek povezoval prostor in čas, s tem pa nadomeščal zgodovino. Zgodbe iz preteklosti velikokrat premoščajo vrzel med stvarnostjo in nadnaravnim in s tem še danes pritegnejo našo pozornost. Nekaj jih bomo spoznali med nedeljskim pohodom na Hudičeve skale, ki ga bo vodil umetnostno zgodovinar Simon Žlahtič. 

5. junij 2024, 13.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Projekt študentov Pedagoške fakultete

Vse manjša bivalna sposobnost Zemlje zahteva raziskovanje novih perspektiv in iskanje inovativnih rešitev. Mnoge med njimi presegajo antropocentrični pogled na svet in spodbujajo razmislek o prevrednotenju človekovega odnosa do okolja in drugih živih bitij. Vrt in pljučni dispanzer v centru mesta Maribor, ki sta zapuščena, nam demonstrirata trdovratnost bitij, ki tam prebivajo in si ga po svoje prilaščajo. Njihova vztrajnost in odpornost, se zrcali preko njihovih bioloških procesov, ki so v obdobju več kot deset let, v odsotnosti človeka, naselili ta prostor. Te njihove lastnosti so postale navdih za umetniška dela študentov. Z njimi izzivajo uveljavljene norme gledanja, preverjajo in širijo meje razumevanja ter oblikujejo nove vizije naše skupne, več kot človeške prihodnosti.

5. junij 2024, 18.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Gal Kirn: Partizanska ekologija

Gal Kirn bo v svojem predavanju opredelil koncept partizanske ekologije in ga postavil v kontekst druge svetovne vojne in jugoslovanskega partizanskega boja (NOB). Interpretiral bo vrsto partizanskih umetniških del, v katerih je njihovim avtorjem uspelo upodobiti neizmerno senzibilnost za nečloveški svet, rastline, živali in zlasti gozdove. Avtor v svoji tezi predpostavlja, da si je partizansko gibanje, nasprotno od fašistične okupacije in dominacije nad ljudmi ter naravo, prizadevalo graditi solidarnost med partizani in živalmi/naravo.

14. junij 2024, 13.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Tematsko vodstvo in pogovor / Stari sanatorij in umetnost

Na tokratnem tematskem vodstvu in pogovoru v času kosila se umetniškemu vodji EKO 9 Juretu Kirbišu pridružujeta njegov umetniški svetovalec Markus Waitschacher in umetnik Vid Koprivšek. Tema pogovora bodo postavitve, vezane na prostore starega sanatorija, kjer poteka deveta edicija trienala EKO. Stari sanatorij zaznamuje kolektivni spomin in modernistična arhitekturna zasnova. Nekateri umetniki na razstavi Oči v skali se odzivajo na karakterne danosti prostorov, drugi uporabljajo predmete, najdene v prostoru, spet tretji se navezujejo na zgodovino delovanja sanatorija.

27. junij 2024, 13.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Tematsko vodstvo in pogovor / Pripovedništvo in krajina

Na tematskem vodstvu in pogovoru, ki bo potekalo 27. junija ob 13.00 v starem sanatoriju, se vodji projekta EKO 9 Živi Kleindienst pridružujeta umetnica Ana Čavić in umetnik Thomas Hörl. Tokrat bodo skozi pogovor osvetlili temo pripovedništva v različnih medijih. Obravnavali bomo teme grozljivke, ljudskega izročila, krajine in narave kot vsebine in kulise zgodb. Ana Čavić je avtorica serije izrezank iz papirja Vrt izgubljenih stvari. Za EKO 9 je serijo dopolnila z motivom legende o Ajdovski deklici. Thomas Hörl je skupaj s kolegoma Petrom Kozekom in Alexandrom Martinzom avtor filma Demonic Screens I – Nepovabljeni, ki je bil posnet na avstrijskem Koroškem.

6. julij 2024, 19.00
Sodni stolp, Minoriti, Pristan 8

Otvoritev razstave Saše Bezjak

Vabljeni na otvoritev četrtega spremljevalnega okolja EKO 9 na katerem se predstavlja umetnica Saša Bezjak. Ustvarila je serijo enaindvajsetih avtorskih risb na tekstilu, ki so nastale po navdihu fotografij Terezije Mostler, ene prvih slovenskih fotografinj, ki je živela in delala na Tratah. Fotografije po katerih so narejene vezene risbe so iz zbirke Muzeja norosti in prikazujejo danes oddaljen način življenja na podeželju. Na delavnici na temo sočutja do narave, ki je potekala v Muzeju norosti na Tratah septembra 2023, so udeleženci in udeleženke risbe Saše Bezjak izvezli v blago. Serija risb in vezenin z naslovom Igla v senu (2024) bo na razstavi v Sodnem stolpu mariborskih Minoritov na ogled do 31. avgusta 2024.

6. julij 2024, 21.00
Letni kino Minoriti, Vojašniški trg 2a

Mož iz protja: Končna verzija

V prekrasnem ambientu Avditorija Lutkovnega gledališča Maribor si bomo v okviru Letnega kina Minoriti ogledali film Mož iz protja (The Wicker Man, 1973). Gre za kultno britansko folk horror klasiko, ki je ob praznovanju 50. obletnice doživela restavrirano izdajo 4K in nosi naziv »final cut«. Projekciji bo sledil pogovor o filmu s filmskim kritikom Marcelom Štefančičem jr., ki ga bo povezoval Žiga Brdnik. 

11. julij 2024, 18.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Neja Rakušček: (Ne)sprejemanje sprememb. Presečišče telesne in ekološke grozljivke

Vabimo vas na vrt starega sanatorija na Tyrševi 19, na predavanje Neje Rakušček o telesni in ekološki grozljivki. Predavanje v okviru trienala EKO 9: Oči v skali pripravljamo v sodelovanju s Pekarno Magdalenske mreže in Film Factory, ki cikel Filmski žanri skozi družbeno kritiko izvajata že tretje leto in sicer kot nadaljevanje cikla Zgodovina filma (2021) in cikla Teorija filma (2022). Z gostjo se bo po predavanju pogovarjala filozofinja, dr. Maja Pan.

25. julij 2024, 17.00–20.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Delavnica divje hrane s Katjo Rebolj

Na delavnici bomo spoznali divje rastline, ki jih lahko uporabljamo kot divjo hrano v vsakdanji prehrani ali kot zdravilne rastline za različna bolezenska stanja. Rastline bomo nabirali in okušali na terenu ter si postregli s popotniško divjo malico iz košare. Cilj delavnice je, da se vsak udeleženec, ne glede na predznanje, nauči nekaj novih rastlin, ki jih lahko uporabi v svoji kuhinji ter za svoje zdravje. Vemo namreč, da divje rastline izstopajo po vsebnostih mineralov, vitaminov in različnih za naše telo potrebnih hranil. Ker pa so med rastlinami tudi take, s katerimi si lahko škodujemo, je potrebna posebna previdnost.

20. avgust 2024, 13.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Moderiran pogovor: Trajnostna javna raba dediščinskih ambientov in njihov pomen v urbanem okolju

Z vabljenimi strokovnjaki s področja arhitekture, krajinske arhitekture, sodobne umetnosti, kulturne antropologije, konservatorstva in dediščinske znanosti se bomo pogovarjali o družbenih pomenih, ki jih imajo revitalizirani dediščinski ambienti v urbanem okolju za današnjo skupnost. Med drugim se bomo dotaknili vprašanja o možnostih interpretacije kulturne dediščine v povezavi s sodobnimi umetniškimi praksami in opozorili na konservatorske, arhitekturne in krajinsko arhitekturne izzive pri revitalizaciji dediščinskih ambientov v času podnebnih sprememb.

22. avgust 2024, 19.30
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Pogovor z umetnicami: Ana Čavić, Ana Likar in Ana Pečar

Ob zaključku trienala EKO 9: Oči v skali vas vabimo na pogovor z umetnicami Ano Čavić, Ano Likar in Ano Pečar, ki ga bo moderirala Živa Kleindienst. Tri prodorne vizualne umetnice različnih generacij, ki delujejo na področjih videa, performativnih praks, zvoka, risbe, pripovedništva, kolaža in drugih vizualnih medijev, bodo predstavile svoje interdisciplinarne umetniške prakse.

22. avgust 2024, 21.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

Ana Čavić: Nit brez konca, I. dejanje

V prvem dejanju participativnega performansa Čavićeva na mizi delno razvije pet metrov dolg papirnati zvitek in povabi občinstvo, da ji pomaga pri “razvijanju”, medtem ko hkrati pripoveduje in ilustrira zgodbo, ki se odvija in je opisana na bogato okrašenem zvitku. Vijugasta “nit” besedila Čavićevi omogoča, da izbere različne poti zgodbe in jo glede na izbrano pot ilustrira na različne načine; tako zgodba nikoli ni izvedena dvakrat na enak način. Hkrati umetnica spodbuja občinstvo, da “začuti” svojo pot skozi zgodbo, saj s tem, ko sledi dobesednim in prenesenim zasukom in ovinkom v zgodbi, skupaj s performerko določa dinamiko pripovedovanja zgodbe.

23. avgust 2024, 21.00
Stari sanatorij, Tyrševa 19

EKO 9 x StopTrik

Za en večer se bo sicer slikovitega vrta starega sanatorija polastila srhljiva atmosfera, po njemu pa se bodo sprehodili zombijevski kipi, groteskni insekti, predniki iz davnine in pošasti iz plastike. Direktorica festivala, festivalska selektorica, profesorica in doktorica zgodovine animiranega filma Olga Bobrowska je namreč za EKO 9 pripravila kuriran izbor 4 krajših filmov, selekcijo pa naslovila Pošasti in druge vrste

Trienale 
umetnost
in okolje
EKO 9 Oči v skali je del projekta EMPACT | Sočutje in trajnost, ki ga sofinancira Evropska komisija Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.