V partnerstvu z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije vas vabimo na moderiran pogovor o trajnostni rabi dediščinskih ambientov. Z vabljenimi strokovnjaki s področja arhitekture, krajinske arhitekture, sodobne umetnosti, kulturne antropologije, konservatorstva in dediščinske znanosti se bomo pogovarjali o družbenih pomenih, ki jih imajo revitalizirani dediščinski ambienti v urbanem okolju za današnjo skupnost.
Dr. Eva Sapač, umetnostna zgodovinarka in konservatorska svetnica na ZVKDS bo predstavila stavbno zgodovino modernistične vile na Tyrševi, dr. Jerneja Ferlež pa razburljivo življenjsko zgodbo lastnika sanatorija dr. Mirka Černiča, ki je v prvem nadstropju vile prebival s svojo družino.
Tri prodorne vizualne umetnice različnih generacij, ki delujejo na področjih videa, performativnih praks, zvoka, risbe, pripovedništva, kolaža in drugih vizualnih medijev, bodo predstavile svoje interdisciplinarne umetniške prakse. Skozi pogovore bomo razkrili zakaj in na kakšne načine umetnice pristopajo k temam kot so človekova empatija do narave, mitologija, staroverska verovanja, čarovništvo, zdravilstvo, discipliniranje ženskih teles, odnos sodobne družbe do staranja in različne dediščine naravnega v kontekstu sodobnih razmerij moči.
Nit brez konca, I. dejanje je prva epizoda v nenehno razvijajočem se in potencialno neskončnem ciklu pripovedovanja zgodb v vizualnem performansu Ane Čavić, v katerem se mitopoetična zgodba o stvarjenju dveh arhetipskih likov, ženske in antropomorfne lisice, razpleta kot nit brez konca v štirih dosedanjih dejanjih (I.–IV. dejanje). Nit brez konca je zgodba o njunih prepletenih usodah, ki sledi njunim nesrečam v prvobitnem prostoru in času, v katerem se zgodba o stvarjenju odvija.
Jure Kirbiš, umetniški vodja trienala EKO 9, vas bo še zadnjič vodil po razstavi Oči v skali. Vstopite v vilo strahov na Tyrševi 19, na ta planet groze, da bi bolje razumeli in se pogodili z duhovi, ki jih je prebudila naša prisotnost na Zemlji.
Predstavljamo fantastično sodelovanje z Mednarodnim filmskim festivalom StopTrik, ki se posveča umetnosti stop-motion animacije in Pekarno Magdalenske mreže, producentom festivala. Za en večer se bo sicer slikovitega vrta starega sanatorija polastila srhljiva atmosfera, po njemu pa se bodo sprehodili zombijevski kipi, groteskni insekti, predniki iz davnine in pošasti iz plastike. Direktorica festivala, festivalska selektorica, profesorica in doktorica zgodovine animiranega filma Olga Bobrowska je namreč za EKO 9 pripravila kuriran izbor 4 krajših filmov, selekcijo pa naslovila Pošasti in druge vrste.
Pridružite se nam na zaključnem večeru EKO 9, ko bomo ob mehurčkih in sproščenem druženju uživali v avdio vizualnem jazzovskem dogodku, ki bo še zadnjič osvetlil in ozvočil vrt starega sanatorija! pridinajazz je ustvarjalna iniciativa ki jo poganjata oblikovalec tekstilij in zvoka Tomaž Tomljanović/dualik v vlogi glasbenega selektorja in vizualna umetnica Toni Soprano Meneglejte kot oblikovalka video svetlobe.
Z razstavo Oči v skali dajemo moč primarnemu čustvu strahu, da nas prebudi iz otopelosti do opozoril znanosti, za katere se zdi, kakor da so odpovedala. Predstavljeni umetniki in umetnice se s formo in pripovedjo odzivajo na grozečo atmosfero v naravi in družbi.