Gašper Kunšič

Valovi navzgor I, II, III, 2021
sukanec, bombaž, lan, MDF, 275 x 50 x 50 cm vsak

Šepetajoče blazine, 2021
sukanec, lan, praprot, 45 x 45 cm vsaka

Plešoče sonce, 2021
sukanec, lan, les, 30 x 21 cm

V gozdu praproti, 2021–2023
fotografija, digitalni tisk, 70 x 50 x 3 cm

z dovoljenjem umetnika

 

»V nekem obdobju svojega življenja sem skoraj podlegel bolečinam. Razmišljal sem samo, kako ozdraveti. V knjigi o zdravilnih zeliščih, ki je dolga leta počivala na polici v dnevni sobi mojih starih staršev, je čisto na koncu poglavje, ki opisuje nekoliko nenavadne pripetljaje pisca zeliščarja, ki so se mi zdeli skoraj čarobni. Med njimi je tudi zgodba o človeku, ki so ga pestile strašne bolečine. Zeliščar mu je velel, naj gre v gozd, nabere praprot in z njo napolni bombažno prevleko, nato pa jo položi na del telesa, kjer boli. Po pričevanjih je nesrečniku ta blazina skoraj čarobno odvzela bolečino. Kasneje je romala od osebe do osebe ter jim lajšala najrazličnejše bolečine. Nič čudnega se mi ni zdelo, da je prav praprot ta čudežna, zdravilna rastlina, saj je tista, ki nam na kresno noč pomaga slišati govorico živali, znane pa so tudi njene druge zdravilne lastnosti. Odpravil sem se torej v gozd, nabral praprot ter z njo napolnil Šepetajoče blazine. V gozdu se debla dreves majejo v vetru. Viseči trakovi so tako drevesa v prostoru in ko med njimi zaveje veter, se njihove krošnje gibajo kot Valovi navzgor. Proti nebu. V njih lahko vstopiš. Med drevesi in praprotmi kuka tudi Plešoče sonce, kakor stkano iz drobnih smrekovih vejic se smeje tistim, ki mu prekrižajo pot.« (Gašper Kunšič)

Šepetajoče blazine, 2021, sukanec, lan, praprot, z dovoljenjem umetnika, foto: Arnož Božič

Gašper Kunšič (r. 1992, Kranj) je študiral na Univerzi za uporabno umetnost in Akademiji za likovno umetnost na Dunaju ter na Städelschule v Frankfurtu. V svojem delu apropriira vizualne reference podeželja iz časa njegovega otroštva ter folklorne motive in popkulturo območja bivše Jugoslavije. Razstavne prostore z intervencijami in umetniškimi deli preoblikuje v čustveno nabite ambiente, ki pokvirjajo tradicionalno in s tem ustvarjajo nov (folklorni) svet za tiste, ki ne pripadajo. Razstavljal je v Belvedere 21 (Dunaj, 2023), Schiller-Museum (Weimar, 2023), UGM (Maribor, 2023), Ravnikar Gallery Space (Ljubljana, 2023), Kunstverein Wiesen (2023), Galeriji Škuc (Ljubljana, 2023), House of Spouse (Dunaj, 2023), Wien Museum MUSA (Dunaj, 2022) ter Mestni galeriji Ljubljana (2021). Sodeloval je na Bienalu mladih (Beograd, 2023) in bienalu Mediterranea (San Marino, 2021). Živi in dela v Frankfurtu in na Dunaju. 

Trienale 
umetnost
in okolje
EKO 9 Oči v skali je del projekta EMPACT | Sočutje in trajnost, ki ga sofinancira Evropska komisija Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.