7. junij–26. julij 2024
otvoritev: petek, 7. 6. 2024, ob 19.00
odpiralni čas: od četrtka do petka, 16.00–19.00, zaprto od sobote do srede.
V partnerstvu z galerijo Tkalka, ki je svoja vrata odprla lani, v enem letu pa predstavila številne razstave, ki se vsebinsko vpenjajo v teme, ki jih v ospredje postavljamo s trienalom EKO, vabimo na samostojno razstavo prodorne umetnice mlajše generacije Ajde Kadunc z naslovom Propagation.
Utripajoči šum, brenčanje, mrmranje. Skozi dim, kopreno, mrežo prosevajo žarki prvobitnega ognja. Iz globin se razširjajo, množijo, razvejujejo korenine, miceliji, plevel. Neustavljivo, brezbrižno prebadajo ovire, premikajo, preraščajo, razgrajajo. Rinejo, rovejo, zarezujejo, utirajo pot. Pletejo, spletajo, prepletajo, vozljajo skrivnostno tkivo. Ustvarjajo meso sveta. Naseljujejo, zavzemajo, prekrivajo, označujejo. Pogled od celice do kozmosa skozi porozne plasti plazme. Pronica, izliva, vre, raztaplja. Trk ob rob, ogrado, točka ozemljitve. Zemlja in glina. Olje in platno. Rezljan les, črviv les, deblo, štor. Plevel in miceliji. Elektični pastir, mreže, cev, vezice, pena likalne deske, podloga zofe, epoksidna smola. V mrežni kalup razraščen micelij. Glinena bodica, popek. Digitalni tisk fotografije na blok iz micelija. Zabrisani nanosi suhega olja na platno, na tekstil. Črnilo in barvni svinčnik. V epoksidni smoli ujet organikum. Medprostor, prostor vmes. Strukture, vzorci, plastenje, proces. Gibanje, prehajanje, motnje in srečanje. Divje in udomačeno. Pomeni, ki se izgubijo med reprezentacijo in nam nevidnim.
Ajda Kadunc (r. 1995) je leta 2018 diplomirala na oddelku slikarstva Akademije za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je letos zaključila tudi magistrski študij. V letu 2020 se je izobraževala na Akademiji za likovno umetnost v Helsinkih. Sodelovala je na več skupinskih razstavah, med drugim v Galeriji Knifer (Osijek, 2022), v Galeriji Alkatraz (Ljubljana, 2021) ter na IV. mednarodnem študentskem bienalu v Splitu (2021). Samostojno je razstavljala v Layerjevi hiši (Kranj, 2021) in v galeriji DobraVaga (Ljubljana, 2020). V svoji umetniški praksi postavlja negotovost na mesto načela raziskovanja novih redov in alternativnih prostorov komunikacije, ki presegajo naše dojemanje resničnosti in normalnosti. Zanima jo na novo vzpostavljen pomen, ki ga kreirajo zgodbe različnih elementov in površin v odnosu s prostorom, v katerem pristanejo.
Leta 2023 ustanovljena Galerija Tkalka se osredotoča na eksperimentalne umetniške pozicije in vabi mlade uveljavljajoče se umetnike, da predstavijo svoje interdisciplinarne, progresivne in prostorsko specifične vizualne projekte. Program galerije vključuje samostojne in skupinske predstavitve zastopanih umetnikov ter povabljene kuratorske projekte, s čimer želi zagotoviti dolgoročno podporo lokalni in regionalni sodobni umetniški sceni ter mednarodno promocijo lokalnih uveljavljajočih se umetnikov. Kot platforma za uveljavljajoče se umetnike želi Tkalka zagotoviti dinamične pogoje za eksperimentalne projekte in nove, sveže pristope, ki skušajo izzvati in na novo opredeliti konvencionalna pojmovanja razstavljanja. Razstavni program, ki premika meje umetniškega raziskovanja, se osredotoča na vizualno umetnost, ki postavlja več vprašanj kot odgovorov ter odpira dialog in diskurz, ki ga ustvarjajo umetniki, kuratorji in javnost. Tkalka je galerijski prostor, v katerem cveti ustvarjalnost in se pojavljajo nove perspektive.