Kako zapolniti vrzel med znanostjo in skupnostjo – primer podnebne krize
Izvajalki z Univerze v Mariboru, projekt ZELEN.KOM:
prof. dr. Alja Lipavic Oštir, prof. dr. Jana Ambrožič Dolinšek
+
Vodstvo po razstavi trienale umetnost in okolje EKO 9, Oči v skali
Izvajalka: Brigita Strnad, muzejska svetovalka UGM
Vrzel med znanostjo in skupnostjo, kar zadeva podnebno krizo, zaznamujeta predvsem dve komponenti: znanost želi sporočiti dejstva o podnebni krizi in obenem (tudi v sodelovanju z nosilci odločitev v družbi) želi povedati, kako se naj obnašamo, da bomo posledice podnebne krize omilili. V ušesih povprečnega Janeza in Mojce se to sliši kot: Bla, ???, bla, bla in zato tega ne smeš in onega ne smeš in to ne bi bilo dobro … Sliši se kot najslabši vzgojni ukrep, ki so ga nad Janezom in Mojco izvajali doma ali v šoli. Vzgojni ukrep, ki ima za posledico ignoriranje, revolt ali pa tiho sledenje ukrepu, ki pa v tistem, ki mu sledi, zaneti odklanjanje, neiskrenost in še kak drug negativni občutek. Tega pa ne želimo, saj je podnebna kriza zaskrbljujoče resno okoljsko stanje, v katerem si ne moremo privoščiti nesodelovanja vseh ciljnih skupin v družbi. Torej stojimo pred vprašanjem, kako komunicirati podnebno krizo. Kako sporočati znanstveno kodirane podatke, kako pojasnjevati zapletene procese, kako pripraviti ljudi do tega, da bodo iskali rešitve v zaradi podnebne krize spremenjenih razmerah? Kako naj ravnajo tako, da bomo učinke podnebne krize odpravili ali vsaj omilili in se jim obenem seveda tudi prilagodili? Izobraževanje, ki temelji na rezultatih dela v projektu ZELEN.KOM (Filozofska fakulteta UM) prinaša primere iz naše okolice, ki nam bodo pomagali odgovoriti na zastavljena vprašanja.
Po predavanju si bodo udeleženci_ke pod vodstvo muzejske svetovalke Brigite Strnad ogledali še osrednjo razstavo trienala EKO 9, Oči v skali. Razstava bo skozi prizmo žanra grozljivke pogledala na okoljsko krizo in podala priložnost za katarzo, ki jo lahko poraja pravilno usmerjeno primarno čustvo strahu. Atmosfera bo v vili strahov nastopila dvopomensko, kot podnebje, ozračje in kot vzdušje, štimunga. Ogled razstave bo priložnost, da bomo preizkusili, kako ob umetniških delih komunicirati podnebno krizo.
Predavateljici:
Alja Lipavic Oštir je redna profesorica za nemški jezik na Univerzi v Mariboru in na Univerzi sv. Cirila in Metoda v Trnavi na Slovaškem. Njena raziskovalna področja so: jezikovne strategije migrantov, razvijanje večjezičnosti, medpredmetno povezovanje in jezikovni stiki. Razen krajših Erasmus izmenjav v različnih državah Evrope je bila gostujoča profesorica na Univerzi Bern, Švica, in na Univerzi Vilnius v Litvi. Trenutno sodeluje v dveh mednarodnih projektih na temo senzibiliziranje za okolje pri pouku oz. pismenost v antropocenu. Na Univerzi v Mariboru je skupaj s prof. dr. Danijelom Ivajnšičem vsebinski vodja pilotnega projekta ZELEN.KOM na temo komuniciranja podnebne krize. Aktivna je tudi v jezikovni politiki in prepričana je, da je na pojave v svetu nujno vedno gledati interdisciplinarno. Njen moto je: Svet je eno!
Jana Ambrožič-Dolinšek je redna profesorica za področje botanike na Univerzi v Mariboru. Njena predavanja so vezana na vsebine s področja biologije, rastlinske fiziologije in biotehnologije. Predava bodočim vzgojiteljem, učiteljem razrednega pouka ter bodočim biologom in ekologom. Njena raziskovalna področja so: in vitro postopki za razmnoževanje, varovanje in shranjevanje hortikluturno pomebnih, redkih, zaščitenih ali ogroženih vrst, fitoremediacijski potenciala rastlin v tkivni kulturi in družbeno-znanstvene vidiki moderne biotehnologije. Vključena je v mednarodni projekt Kulturno-naravoslovna pismenost (CNL) in pilotni projekt ZELEN.KOM oba na temo komuniciranja podnebne krize. Svoj moto si je kar izposodila pri Mini univerzi Filozofske fakultete (MUF): Radovednost je avtocesta do znanja.
Prijave sprejemamo do 20. maja 2024 na: Brigita Strnad, brigita.strnad@ugm.si, 02 22 94697