Od starega sanatorija do Hudičevih skal
pohod na Hudičeve skale s Simonom Žlahtičem
nedelja, 2. 6. 2024, ob 17.00
zbirno mesto: stari sanatorij, Tyrševa ulica 19
zaključek: Hudičeve skale, Kamnica
Naša okolica je prepletena z zgodbami o nenavadnem, če že ne nadnaravnem. Z njimi je človek povezoval prostor in čas, s tem pa nadomeščal zgodovino. Zgodbe iz preteklosti velikokrat premoščajo vrzel med stvarnostjo in nadnaravnim in s tem še danes pritegnejo našo pozornost. Nekaj jih bomo spoznali med nedeljskim pohodom na Hudičeve skale, ki ga bo vodil umetnostno zgodovinar Simon Žlahtič.
Pohod bomo začeli pri starem sanatoriju, prizorišču EKO 9 in ga nadaljevali do Drave, kjer bomo prvi postanek namenili čarovniškim procesom. Nato se bomo skupaj odpravili do Mariborskega otoka, kjer bomo slišali zgodbo o kači kraljici, nato pa si ogledali Huzarski skok. Od tam bomo pot nadaljevali do kamniške cerkve Sv. Martina, kjer bomo pred vzponom do Hudičevih skal prisluhnili še svetniški zgodbi in zgodovinskim posebnostim.
Po uspešnem vzponu si bomo ob Hudičevih skalah izmenjali mnenja in zgodbe o njihovem nastanku, na razgledni točki pa zaključili naš pohod. Pohod bo trajal približno 2 uri, ne pozabite na primerno obutev!
Simon Žlahtič je študiral umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani in dela kot umetnostni zgodovinar, producent, kurator in andragog. Za SoboZaGosteMaribor pripravlja predavanja na terenu za različne umetnike imenovana InteresniSafari (2017–). Predava tudi umetnostno zgodovino na Univerzi za III. življenjsko obdobje (2017–2024) in vodi cikel predavanj iz umetnostne zgodovine v produkciji Pekarne Magdalenske mreže (2018–2024). Predava o trajnosti arhitekturi v projektu Bee the future (2019). Ureja in piše članke in prispevke za Culture.si (2019, 2020). Prispeval je k posebni izdaji revije OUTSIDER o trajnostni arhitekturi (2020) in publikaciji festivala Prestopi (2021). Sodeloval je pri projektu RESCUE (Društvo X-OP, 2021) v okviru katerega je pripravil delavnice na temo industrijske dediščine in uredil publikacijo Relikti industrializacije v sodelovanju s fotografom Janezom Klenovškom. Programsko vodi rezidenčno platformo SobaZaGosteMaribor. Deloval je v bivši galeriji K18 (kurator, producent med 2017–2022), sedaj v OBRATu – prostoru umetnosti in participacije. Občasno sodeluje pri mednarodnem festivalu stop-motion animacije StopTrik.