Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru in Umetnostna galerija Maribor – skupna zavezanost zelenemu prehodu

V poglavitni nameri zmanjšati nerazumevanje ali celo odpor do tem zelenega prehoda in trajnosti sta Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru in Umetnostna galerija Maribor strnili svoje vrste in sklenili sodelovati pri ozaveščanju širše javnosti. Na Filozofski fakulteti se od leta 2022 odvija projekt ZELEN.KOM, ki je namenjen komuniciranju podnebne krize. Sodelavci projekta želijo s projektnimi aktivnostmi uzavestiti udeležence visokošolskega izobraževanja ter ciljne skupine iz gospodarstva in negospodarstva o vrednotah trajnostnega razvoja in zelenega gospodarstva. Sočasno bo v Umetnostni galeriji Maribor med 17. majem in 27. julijem 2024 potekala deveta edicija trienala umetnost in okolje EKO 9 z naslovom Oči v skali. Trienale se bo naselil v starem sanatoriju na Tyrševi 19 v Mariboru, modernistično zasnovani vili v središču mesta, ki je vrata odprla leta 1930 kot privatni sanatorij, kasneje pljučni oddelek mariborskega zdravstvenega doma. Razstava Oči v skali bo skozi prizmo žanra grozljivke pogledala na okoljsko krizo in podala priložnost za katarzo, ki jo lahko poraja pravilno usmerjeno primarno čustvo strahu. Atmosfera bo v vili strahov nastopila dvopomensko, kot podnebje, ozračje in kot vzdušje, štimunga. Naslovne oči v skali pa pripadajo Ajdovski deklici, junakinji slovenske ljudske pripovedke.

Partnerstvo med obema ustanovama bo temeljilo na povezavi med komunikacijo in umetnostjo. Sodelavci projekta s Filozofske fakultete bodo izvajali usposabljanja v prostorih Umetnostne galerije Maribor, s čimer bodo udeležence spodbudili, da komunikacijsko naravnane vsebine zelenega prehoda povežejo z razmišljanjem o sodobni vizualni umetnosti, ki prav tako tematizira mnogovrstne okoljske spremembe lokalni in mednarodni ravni.

Več o projektu si preberite tukaj.

Trienale 
umetnost
in okolje
EKO 9 Oči v skali je del projekta EMPACT | Sočutje in trajnost, ki ga sofinancira Evropska komisija Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.